İlk Bitcoin ETF Ticarete Başladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Winklevoss kardeşler tarafından bir Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) için ilk başvurunun yapılmasından sekiz yıl sonra, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk Bitcoin ETF, New York Menkul Kıymetler Borsası’nda (NYSE) işlem görmeye başlayacak. Bethesda, Maryland merkezli özel borsada işlem gören ürünlerin sağlayıcısı ProShares, 19 Ekim 2021’de Bitcoin Strateji Fonu’nun ticaretine başlamak için Cuma günü bir başvuruda bulundu. BITO kodu altında işlem görecek olan fon, Bitcoin’i (BTCUSD) takip edecek. ) Chicago Ticaret Borsası’nda (CME) işlem gören vadeli işlem sözleşmeleri yoluyla fiyatlar.

Önemli Öneriler

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk Bitcoin ETF, 19 Ekim’de işlem görmeye başlıyor.

ETF, CME’de işlem gören vadeli işlem sözleşmeleri aracılığıyla bitcoin fiyatlarını takip ediyor.

Diğer üç Bitcoin ETF’sinin önümüzdeki aylarda ticaret piyasalarında ilk kez sahneye çıkması bekleniyor.

Vadeli işlemlere dayalı Bitcoin ETF’leri hızla büyüyen bir varlık sınıfına maruz kalma sunarken, birkaç ekli uyarı ile birlikte gelir.

ProShares CEO’su Michael Sapir, ETF’nin lansmanının bir dönüm noktası olduğunu vurguladı. “1993 ilk hisse senedi ETF’si, 2002 ilk tahvil ETF’si ve 2004 ilk altın ETF’si için hatırlanacak. 2021 ilk kripto para birimi bağlantılı ETF için hatırlanacak” dedi.

NYSE’de borsada işlem gören ürünler başkanı Douglas Yones de bu önemli olaydan bahsetti ancak kripto yatırım ürünlerinde daha fazla ilerleme kaydedilmesi gerektiğini söyledi. The New York Times’a verdiği demeçte, “Bu heyecan verici bir adım ama son değil” dedi.

Sapir, ProShares fonunun, bir aracılık hesabı olan ancak bir kripto para sağlayıcısı ile başka bir hesap açmanın zorluk ve öğrenme eğrisinden geçmek istemeyen veya bu sağlayıcıların düzenlenmemiş olabileceğinden endişe etmeyen yatırımcılara kripto para biriminde maruz kalma sağlayacağını söyledi. ve güvenlik risklerine tabidir.”

ProShares fonunun hisselerinin alım satımının başlatılması, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) eylemsizliğinin sonucudur. Ajansın, bir ETF teklifi hakkında görüş bildirmek için 75 günlük bir süresi vardır. SEC, son tarihin geçmesine izin verirse, fonların ticarete başlamasına izin verilir. ProShares’in fonları için son tarih 18 Ekim sabahı sona erdi.

Bu ay SEC yorumuna sahip olan diğer Bitcoin ETF uygulamaları arasında yatırım firmaları Invesco Ltd., Valkyrie Investments ve VanEck Associates Corp.’dan gelenler de yer alıyor. Raporlara göre, ajansın başvuruları için benzer bir eylem planı izlemesi ve piyasanın önünü açması bekleniyor. Kamu piyasalarında daha fazla vadeli işlem tabanlı bitcoin ETF’lerinin listelenmesi için bir yol.

Onay için Kayalık Bir Yol

Bitcoin ETF’leri için onaya giden yol zorlu bir yoldu. Bir Bitcoin ETF, bazıları tarafından kutsal kâse olarak kabul edilir, çünkü kurumsal yatırımcılar tarafından varlık sınıfına yapılan büyük yatırımların enjeksiyonunun önünü açabilir. Ancak SEC, bitcoin’in spot fiyatlarını takip eden çok sayıda fon başvurusunu reddederek bu rüyayı bozguna uğrattı. Ajans, Bitcoin fiyatlarındaki 2017 yükselişinden sonra yayınlanan Ocak 2018 tarihli bir mektupta Bitcoin ekosistemiyle ilgili endişelerini özetledi.3

Temelde, kripto para birimi fiyatlarının oynaklığı ve Bitcoin’in büyük ölçüde düzenlenmemiş ekosistemindeki fiyat manipülasyon potansiyeli ile ilgilidir. Bitcoin borsasında işlem gören ürünler için spot fiyatları belirlemek için kullanılan büyük kripto para borsaları SEC’e kayıtlı değil ve bu da ajansın ticaret akışını doğrulamasını zorlaştırıyor.

Reklam Alanı

Mevcut SEC Başkanı Gary Gensler, defalarca kripto ekosisteminden “Vahşi Batı” olarak bahsetti ve Kongre’den kripto para borsalarını kendi denetimi altına almasını istedi. Ancak ajansın CME’de işlem gören bitcoin vadeli işlemlerine dayalı ETF’lere açık olduğunu söyledi.

Vadeli işlem fiyatları, gelecekte bir varlık fiyatına yapılan işlemler tarafından yapılan bahislere dayanmaktadır. Gerçek bitcoin’in mülkiyetini veya spot fiyatlarla işlem yapmayı içermezler. Bunun yerine, CME, büyük spot borsalardan gelen ticaret akışına dayalı olarak bir saatlik bir pencere boyunca bir Bitcoin Referans Oranı (BRR) hesaplar.4

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Şirketi (CFTC) CME’yi denetlediğinden, CME’deki vadeli işlem fiyatlarına dayalı bir Bitcoin ETF de düzenleyici bir sorun teşkil etmeyecektir. Aralık 2017’de piyasaya sürüldüklerinden bu yana, CME’nin bitcoin vadeli işlemleri fiyatlarda ve işlem hacimlerinde istikrarlı bir artışa tanık oldu. Sözleşmeler, onları değişken bir varlık sınıfından hızlı karlar elde ederken riskten korunmak için kullanan kurumsal yatırımcılar arasında popülerdir.

Vadeli İşlem Tabanlı Bitcoin ETF’lerine Yatırım Yapmanın Uyarıları

Hızla büyüyen bir varlık sınıfına maruz kalma sağlarken, bitcoin vadeli işlem fiyatlarına dayalı ETF’ler birkaç uyarı ile birlikte gelir. Birincisi, bitcoin’in spot fiyatına önemli bir prim veya indirimle ticaret yapabilirler. Örneğin, CME bitcoin vadeli işlemlerinin yıllık primi, yatırımcının Bitcoin ETF’sinin onaylanmasına ilişkin beklentileri nedeniyle son günlerde bitcoin’in spot fiyatına kıyasla  arttı.5

Contango olarak bilinen kısa vadeli sözleşmelere kıyasla daha uzun vadeli vadeli işlem sözleşmelerinin daha yüksek fiyatlara sahip olduğu bir durum, bitcoin gibi değişken varlıkların fiyatlarını izleyen fonlar için kayıplara yol açabilir.6

Cboe Vest CEO’su Karan Sood, The Wall Street Journal’a kripto vadeli işlem sözleşmelerine dayalı fonlardan elde edilen gerçek getirilerin bitcoin’in spot fiyatından “oldukça farklı” olabileceğini söyledi.7

CME vadeli işlem sözleşmelerine dayalı Bitcoin ETF’leri de diğer benzer ürünlerden daha pahalı olabilir. Bloomberg Intelligence, Bitcoin ETF ücretlerinin yatırılan her 1.000 ABD Doları için %1 olması gerektiğini tahmin ediyor. Firmaya göre, ortalama aktif öz sermaye ETF’si ücretlerde %0,71 oranında ücret almaktadır.

Bitcoin ETF’lerinin maliyetleri, uzun vadeli yatırımcılar sözleşmeleri yeni bir döneme devrettiğinde, altta yatan vadeli işlemlerin sona ermesi sırasında daha da büyüyecektir. Bloomberg Intelligence analistleri Eric Balchunas ve James Seyffart bir notta, “Tüccarlar yeni Bitcoin ETF’lerini kullanabilir, ancak vadeli işlemlerin maliyetleri nedeniyle uzun vadeli yatırımcılara ve danışmanlara yönelik çekiciliklerinin daha sessiz olmasını bekliyoruz.” 8

Yine de, vadeli işlemlere dayalı bir Bitcoin ETF’nin çıkışı kutlama sebebidir. Bitcoin spot fiyatlarına dayalı bir fona doğru ilerlemede önemli bir evrimi temsil ediyor.

Varlık yönetimi firması Bitwise Investments’ın baş yatırım sorumlusu Matt Hougan, CNBC’ye “ödevlerin” kripto piyasasının değiştiğini gösterdiğini söyledi. “Bitcoin piyasası, CME bitcoin vadeli işlem piyasasının aslında tüm dünyada lider fiyat keşfi kaynağı olduğu noktaya kadar olgunlaştı” dedi. “Fiyatlar, Coinbase, Kraken, FTX’e geçmeden önce CME pazarında hareket ediyor… ve sonuç olarak, spot tabanlı bir ETF’nin potansiyel onayı için SEC engelini karşılıyor.”9

Bitcoin fiyatı, ABD pazarlarında ilk Bitcoin ETF’nin yakında listelenmesiyle ilgili haberler çıktıktan sonra, 17 Ekim Pazar günü 63.000 doların üzerine çıkarak yeni bir rekor kırdı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Sanal Kripto ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!